+381642291552 alvextim@gmail.com

Darovito dete

Darovito dete je u školi “nevidljivo” u meri u kojoj su vidljivi njegovi problemi.

"Dar" koji ne daje vidljive produkte kao da i ne postoji. Darovito dete ima dar.

Darovito dete i darovitost uopšte nije lako definisati, a ponekad ni prepoznati. Može se opisati kao kvalitet jedne ličnosti, gde osim jedinstvenog stila učenja i stvaranja, postoje i specifična interesovanja, aktivnosti i određeni tip socio-emocionalnih osobenosti.  Nadarenost je sveukupna natprosečna sposobnost za rešavanje pojedinih problema koju poseduje ličnost koja brže, lakše, bolje i drugačije deluje, i upravo to je čini iznadprosečnom. Talenat je darovitost u užem smislu, tj. razvijena specifična sposobnost koja omogućava brzo i lako sticanje neke veštine, kao i visoka postignuća u određenim oblastima.

U učionici je potrebno primeniti inovativne modele organizovanja sticanja kvalitetnog i trajnog znanja kod svih učenika, sa specifičnim osvrtom na omogućavanje razvijanja sposobnosti učenja, kritičkog i stvaralačkog mišljenja. Takav pristup zahteva veći angažman, domišljatost i upornost učitelja u radu sa talentovanim i nadarenim učenicima.

 

Biti učitelj znači imati privilegiju da se uplićete u dečije živote, da budete neko ko ih vodi, podstiče, usmerava i hrabri. U naše učiteljske živote uđu dečica i svojom darovitošću učine i nas darovitima. Šta znači biti darovit učitelj? Biti onakav kakav si im potreban, onda kada si im potreban, na način i u meri u kojoj si im potreban. Darovito dete vapi za prepoznavanjem.

Darovitost

Darovito dete u razredu

Darovito dete može ostati neprepoznato.

Darovito dete! Tako  nazivamo one pojedince koji imaju natprosečno razvijenu jednu ili više sposobnosti. Darovitost je veoma razvijen potencijal izuzetnih sposobnosti, odnosno skup urođenih osobina koje detetu omogućavaju da u jednom, ili više područja postiže značajne, natprosečne rezultate. Može se reći da je usko povezana sa visokom inteligencijom i izuzetnom kreativnošću. Kada se u školi uoči darovitost, potrebno je obezbediti i smisliti bogatu i stimulativnu sredinu. Dete koje je darovito je ono dete koje može više, a da li to i ostvaruje, drugo je pitanje. To znači da postoji razlika između deteta koje je radom i angažovanjem stiže do visokoh nivoa postignuća i deteta čija se uspešnost bazira na natprosečnim sposobnostima. Kada su natprosečne sposobnosti podržane visokom nivoom angažovanja, onda govorimo o ostvarenoj darovitosti.

Darovito dete, po osnovu svojih predispozicija, može više u odnosu na svoje vršnjake, može ranije, bolje, drugačije, na više načina i lakše. Treba imati u vidu da darovitost može biti „vidljiva“ i „nevidljiva“. Među darovitom decom ima i ne samo neuspešne dece, već i „problematične“. Zato treba biti oprezan. Darovitost se „ne uklapa“ uvek u socijalni, emocionalni ili intelektualni milje. Daroviti ne dele uvek interesovanja i interese sa vršnjacima, a mogu biti i u raskoraku sa njima. Oni žele da „igraju u svom ritmu“ i po svojoj unutrašnjoj motivaciji. Često uče na svoj način i imaju specifična interesovanja. Inspiriše ih sadržaj u čiji smisao lako ulaze. Istraživački su nastrojeni i kadri da pronalaze nova i složena rešenja. Kombinacija zainteresovanosti i istraživačkog duha  rezultira visokim postignućima.

Vešt učitelj će lako uočiti dete koje pokazuje sledeće osobenosti: voli da se igra rečima, lako uči gramatku, ima bogat rečnik u kome dominiraju metafore i analogije, logički koristi reči, pažnja mu je duga i fokusirana, pamti detalje i lako prepriča sadržaj, nauči da čita bez posebnog podučavanja, na pitanja odgovara neobičnim i kreativnim odgovorima, lako piše pesme i priče, shvata apstraktne pojmove, uzročno-posledične veze, vešto klasifikuje stvari i upoređuje ih, uviđa sličnosti i razlike, ima smisao za humor, izrazito je maštovito, u stanju je da primenjuje stečena iskustva, postavlja pitanja, rešava sa lakoćom matematičke probleme koristeći analizu i sintezu. Obzirom da se uz darovitost vezuje i kreativnost, uočiće da dete voli da osmišljava nove igre, voli samo da radi i istražuje, svaki predmet mu posluži kao igračka u novim maštovitim okolnostima, voli slagalice, zagonetke, pitalice, pogađalice, razmišljanke, lako uči iz svojih grešaka, ali i iz tuđih. Dok su deca, darovitima je i te kako potrebno da sredina ima razumevanja za njihove potrebe, da „odobrava“ i podstiče njihovu posebnost, pruža im osećaj sigurnosti, podstiče kreativnost i istraživački duh.

Darovitu decu, posebno onu čija se darovitost „ne uklapa“ u očekivane modele, treba ohrabrivati, štititi od omalovažavanja od strane vršnjaka i podržati u nastojanjima da u vršnjačkoj grupi zauzmu mesto koje će ih podsticati da razvijaju i ispoljavaju svoju posebnost. Oni su posebno osetljivi na međusobno upoređivanje. Događa se da se time izazovu nepoželjne socijalne interakcije. Takođe, ponekad je korisno rasteretiti ih visokih očekivanja, prihvatiti ih baš onakvima kakvi jesu, pomoći im da sami razumeju svoju posebnost i različitost i da prihvate i neguju svoje potrebe i talente.

Ukoliko želiš da pratiš naše objave i budeš u korak sa informacijama, prati našu Facebook stranicu

Ukoliko želiš da pohađaš edukaciju “Darovito dete,od skrivenog talenta do IOPa 3”, poseti stranicu Udruženja Kreativni učitelji

 

Identifikaciju darovitih sprovode nastavnici u saradnji sa stručnom službom i roditeljima, a prema proceduri iz relevantne literature. Darovito dete često nije lako prepoznati.